Apple Technical Support At Home Advisor Digital Interview Questions

Apple Digital Interview Questions

GÜNCELLEME: Apple İngiltere’den aradılar. Apple ile ilgili güzel düşüncelerim için teşekkür ettiler, ancak bu sayfada paylaşmış olduğum soruları görecek olan kişiler ile diğer adaylar arasında eşitsizliğe sebep olabileceğini söyleyerek, soruları yayından kaldırmamı rica ettiler. Bu şekilde düşününce onlara hak verdim. Dolayısı ile yazının başlığı her ne kadar sorulara dair ise de maalesef soruları sayfadan kaldırmak durumundayım. Yine de süreç ile ilgili diğer bilgilerin faydalı olacağına inanıyorum. 06 Ocak 2017

 

Apple’a iş başvurusu yapıldığında hangi aşamalardan geçiliyor, kaç mülakat yapılıyor, background verification nedir, digital interview nedir sorularına dair tecrübelerimi bir önceki yazımda paylaşmıştım.

Apple’ın uyguladığı dijital mülakat sorularının bu mülakata girecek olan diğer adayların hazırlanmasına faydası olacağına inanıyorum. Ayrıca İK çalışanlarına ve bilişim firmalarına da örnek teşkil edebileceğini düşünüyorum.

Digital Interview, HireVue şirketinin altyapısı üzerinden yapılıyor. Evinizin rahatlığında, kendinizi hazır hissettiğiniz bir zaman diliminde bu mülakatı yaparak soruları cevaplayabiliyor olmanız güzel bir rahatlık ve kolaylık.

HireVue tarafından gönderilen e-postadaki linki kullanarak mülakatın yapılacağı web sayfasına ulaşılıyor.

Sisteme giriş yaptığınızda, ekranın sol kısmında soruyu, sağ kısmında ise kameradaki kendi görüntünüzü görüyorsunuz. Görüntünüzün üstünde bu soruya hazırlanmak için size tanınan süreyi ve soruya cevap vermek için ne kadar süreniz olduğunu görebiliyorsunuz. Hazırlık süresi sona erdiğinde otomatik olarak görüntünüz kaydedilmeye başlıyor.

Yukarıdaki fotoğraftaki örnekte hazırlık için 30 saniye, soruyu cevaplamak için 3 dakika süre verileceği anlaşılıyor.

Asıl soruları cevaplamaya geçmeden önce pratik soruları ile kendinizi deneyebiliyor ve dijital mülakat nasıl olacak tecrübe edebiliyorsunuz.

Pratik soruları Türkçe ancak asıl mülakat soruları İngilizce. Buna dair bir bilgi bulunmuyor ancak cevapların da İngilizce olarak verilmesi gerekiyor.

Siz de bu sorulara bakarak kendinizi test edebilir, Apple Digital Interview için hazırlık yapabilirsiniz. Sorulara geçmeden önce yardımcı olacağını düşündüğüm birkaç hususu listelemek istiyorum:

  • Teste başlamak için HireVue’nun bir video plugin’ini kurmanız gerekiyor.
  • iPhone, iPod veya iPad üzerinden de mülakatı yapabiliyorsunuz. Bunun için App Store’dan HireVue uygulamasını kurmanız gerekiyor.
  • Mülakatta soruları yazılı olarak görüyorsunuz. Cevabınızı konuşarak veriyorsunuz. Görüntülü olarak kaydınız alınıyor. Dolayısı ile yüz yüzye yapılan bir iş görüşmesine nasıl giderseniz, hangi kıyafeti tercih ederseniz, kamera karşısına da o şekilde geçmeniz tavsiye ediliyor.
  • Mülakata başlamadan önce 3-4 soruluk alıştırma bölümü bulunuyor. Bu bölümde vereceğiniz cevapların kayıt edilmediği belirtiliyor. Buradaki sorular Türkçe. Adayların soru – cevap işleminin nasıl yapılacağını test edebilmesi için alıştırma imkanı sunuyor.
  • Asıl mülakat soruları İngilizce ve cevapları İngilizce vermeniz gerekiyor.
  • Her soruyu cevaplamak için ne kadar süreniz olduğunu ekranda görebiliyorsunuz. Genellikle 20 – 30 saniye bir düşünme süresi tanınıyor.
  • Hazırlık süresi sona erdiğinde kayıt otomatik olarak başlıyor. Cevabınız için tanınan süre  1-3 dakika. Her soru için ne kadar süreniz olduğunu ekranda görebiliyorsunuz.
  • Her soruyu cevaplamak için sadece bir hakkınız var.
  • Bir sebeple bağlantı kesilirse, siteye yeniden login olarak kaldığınız sorudan devam edebiliyorsunuz.

APPLE DİJİTAL MÜLAKAT SORULARI / APPLE DIGITAL INTERVIEW QUESTIONS:

A short note for English speaking visitors:

Here you can find Apple Digital Interview Questions for Technical Support at Home Advisor position. At the end of the process they wrote to me that I was a strong candidate; however, they have chosen to move ahead with another applicant who better meets their business needs at this time.

I took screen captures of the questions of the digital interview and wanted to share these in order to help other people which could attend to the interview for the same position. I hope they would be useful to some of the folks out there…

UPDATE:  An Apple staff called me from Apple UK and thanked me for my good thoughts about Apple, but saying that this page share that Apple interview questions could lead to inequalities between the people who will the questions and other candidates. They have asked me takedown questions from the page. Thinking in this way I gave them credit. Therefore, although the title of the article is about the interview questions, unfortunately, I have to remove the questions from the page. Nevertheless, I believe that other information about the process will be useful. January 06, 2017

27 soru ve ekran görüntüsü silindi.
27 questions and screen captures removed. 

THE END 🙂