Apple Technical Support At Home Advisor job Interviews and process

Apple iş başvuru değerlendirme süreci

Apple, dünyanın en gözde şirketlerinden birisi. Birçok kişinin çalışmayı hayal ettiği bir şirket. İş başvurusunda bulunan kişiler kendilerine hangi soruların sorulacağını merak ederken, diğer İK çalışanları için de bu sorular ve işe alım süreci bir vaka çalışması niteliğinde.

Ben internette arama yaptığımda bu konuda pek bilgiye rastlayamadım. Apple’ın işe alım süreci ile ilgili tecrübemi iki ayrı yazıda derleyerek Apple’a iş başvurusunda bulunacak kişilere yardımcı olabilmeyi umuyorum.

 • İlk yazımda süreci özetleyeceğim;
  • İlk telefon mülakatı
  • İkinci mülakat: Görüntülü
  • HireVue Digital Interview daveti
  • HireRight – Apple Background Verification daveti
 • İkinci yazımda da dijital mülakatta sorulan soruları paylaştım.

Apple’ın İK uygumaları her şirkete örnek

Apple’ın işveren olarak uyguladığı İK politikasının Türkiye’deki tüm şirketlere örnek olmasını temenni ediyorum. Türkiye’deki firmaların başvuruları değerlendirme konusunda eksik ya da hatalı uygulamaları olduğunu görüyorum.

Birkaç cümle ile bunlara da değinmek istiyorum:

 • Öncelikle Kariyer.net vb. siteler üzerinden yapılan başvurular ne yazık ki hemen hiç açılmıyor. Sadece otomatik olarak gelen değerlendirmeye alınmıştır cevabı geliyor bazı şirketlerden.
 • Hatta başvurunuz hiç açılmadığı halde, “sizi tercih etmedik, teşekkür ederiz” mesajı dahi gönderen şirketler bulunuyor. Gerçi hiç bilgi verilmemesindense pozisyonun kapandığını bu şekilde de olsa haber veriyor olmaları çok daha iyi.
 • Başvuran kişiye alacağı ücret ve sunulacak imkanlar hakkında bilgilendirme yapılmıyor. Şirketler genellikle tüm mülakatlar yapılıp, bu görüşmelerin tümü olumlu sonuçlanırsa işe alım aşamasında maaş ve yan haklar hakkında bilgi veriyor. Bu noktaya kadar İK çalışanı ile, birim yöneticisi ile, üst düzey yönetici ile ayrı ayrı günlerde mülakata gelmiş olan kişi son aşamada teklif edilen rakamı yeterli bulmazsa ve şirket ile anlaşamazsa mülakat için harcadığı zaman ve masraflar da boşa gitmiş oluyor. Görüşmelere başka şehirden gelip gidenlerin durumu daha vahim tabii.

Bu konuda başka sorunlar da listelenebilir diye tahmin ediyorum. Benim en sık rastladığım sorunların başında bunlar yer alıyor. Gelelim Apple ne yapıyor, nasıl bir örnek teşkil ediyor sorusunun cevabına…

Apple’ın iş ilanlarını nerede bulabilirsiniz?

Apple’ın iş ilanlarını Glassdoor, Linkedin, Kariyer.net gibi sitelerde bulabileceğiniz gibi doğrudan Apple’ın kariyer sayfasındaki pozisyonlara da bakabilirsiniz.

Apple’a iş başvurusu yapıldığında hangi adımlardan geçiliyor?

Kendi özel durumum sebebi ile evden çalışma imkanı sunduğu için tercih ettiğim, teknik destek pozisyona başvuruda bulundum. Aynı pozisyon için iki defa başvuruda bulundum. İlkinde mülakatlar işin başlama zamanına yetişmeyeceği için yarıda kesildi. İkincisinde ise sonuna kadar gidebildik ancak başka bir adayı tercih ettiler. Seçilen kişi her kimse ona hayırlı olmasını diliyorum.

Her iki başvuru sürecinde de İrlanda’daki Apple’dan e-posta ile bilgilendirme aldım ve telefon ile arandım. Her başvuran kişiye bu şekilde bilgilendirme yapılıyor ve aranıyor mu bilemiyorum ancak ben bilgi verildiği izlenimi edindim ve arayan kişilerin sıcak ve samimi bir tonda görüşmesi, adaya insan olarak değer verdiklerini hissettirdiklerini kesinlikle söyleyebilirim.

Başvurunun ardından ilk olarak başvurunun alındığına dair size özel bir bilgilendirme mesajı geliyor. Bu eposta bana 2 Kasım 2016’da geldi. Daha ilk mesaj olmasına rağmen, bu mesajda Türkiye’deki firmalardan pek de alışık olmadığımız bilgiler yer alıyor:

 • Brüt maaş yıllık ne kadar olacak, aylık ne kadara tekabül ediyor. Deneme süresinin 2 ay olduğu (bunun 5 haftası online eğitim). Deneme süresinde maaş yıllık kaç liradan hesaplanacağı, aylık ne kadara tekabül ettiği.
 • Anadolu Sigorta’dan yapılan özel sağlık sigortasının çalışanların sağlık giderlerinin %100’ünü, yakınlarının ise bir bölümünü karşılağı,
 • Diş ve göz giderlerinin Anadolu Sigorta tarafından karşılandığı,
 • Global olarak Generali Sigorta’ya %1 – %4 arasında değişen oranda emeklilik planı ödemesi yapıldığı,
 • Apple hisselerini 6 ayda bir %15 indirimli olarak alma imkanı verildiği Employee Stock Purchase Plan (ESPP) bulunduğu,
 • Employee Product Purchase Plan uygulaması ile Apple ürünlerini indirimli alma imkanı olduğu,
 • Yıllık kazancınızın %200’ü kadar hayat sigortası yapıldığı
 • Aylık brüt 405 TL yemek ücreti ödeneceği
 • (Evden çalışıldığı için) aylık 85 TL’ye kadar bağlantı ücreti ödemesi

yapılacağının bilgisi yer alıyor.

Başvuru için gerekli bilgilerin ve İngilizce CV’nin gönderilmesinin ardından bir sonraki aşamaya geçmek için sizinle irtibata geçileceği belirtiliyor.

Bu epostaya ek olarak 3 de dosya gönderilmişti. Bunlardan birisi çalışma masası ve oturulacak koltuğun özelliklerinin nasıl olması gerektiğine dair bilgilerin yer aldığı Furniture Criteria dosyası.

[pdf-embedder url=”http://gonullu.com/wp-content/uploads/2016/12/Furniture_Criteria-AHA-copy-2.pdf” title=”Furniture_Criteria AHA”]

İkincisi evinizdeki ortamın ve internet bağlantısının bu işi yapmak için uygun olup olmadığını kontrol eden Turkey AHA Questionnaire 2016 kontrol listesi dosyası idi.

[pdf-embedder url=”http://gonullu.com/wp-content/uploads/2016/12/Turkey-AHA-Questionnaire-2016-4.pdf” title=”Turkey AHA Questionnaire 2016″]

Üçüncü dosya ise iş ile ilgili bilgilendirmenin yer aldığı Turkish Tech Support dosyası idi.

[pdf-embedder url=”http://gonullu.com/wp-content/uploads/2016/12/Turkish-Tech-Support-.pdf” title=”Turkish Tech Support”]

E-postada belirtilen internet hızını gösteren ekran görüntüsü, İngilizce CV ve Turkey AHA Questionnaire dosyasının doldurulmuş halini gönderdikten sonra “Apple’a gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz” konulu bir e-posta geldi. Bu e-posta bana 9 Kasım 2016’da geldi.

HireVue Digital Interview daveti

Apple, işe alım çalışmalarında hizmet aldığı şirketlerden birisi HireVue. Bu şirketin hizmetlerinden birisi dijital mülakat altyapısı sunmak. Digital Interview’in nasıl yapıldığına dair yazının devamında bilgi vereceğim ve benim ekranıma çıkan soruları da bir sonraki yazımda listeleyeceğim.

Yukarıdaki e-postadan sonra üçüncü e-posta HireVue’dan geldi ve benim digital interview sayfasına erişebilmem için gerekli linki ve kodu içeriyordu. Bu bağlantı belirledikleri sürenin sonunda geçerliğini yitiriyor.

NOT: Digital Interview sorularını görmek için bir sonraki yazımı okuyabilirsiniz.

İlk telefon mülakatı

HireVue’nun bu davetinden bağımsız olarak, paralelinde Apple AHA takımından bir yetkiliden telefonla mülakat yapmak için tarih ve saat uygunluğuna dair bir e-posta geliyor. Verilen saat Türkiye saati bu arada. Size uymuyorsa başka bir tarih ve saat önerebilirsiniz diye düşünüyorum ancak benim için uygun olması sebebi ile ben önerilen zaman dilimini kabul ettim.

Belirtilen saatte Skype üzerinden görüşmeye başladık ancak bağlantı verimli olmadığı için karasal hattan tekrar aradılar ve mülakata ev telefonu ile devam ettik.

Arayan kişi Türktü. Görüşmenin başında ilk olarak Türkçe bilgilendirme yaptı. Ses tonu, konuşması, nezaketi sizi rahatlatan, işinin ehli bir hanımefendi idi.

Türkçe bilgilendirmenin ardından görüşme İngilizce olarak devam etti.

 • Daha önce çağrı merkezi deneyiminiz var mı?
 • Niçin Apple’da çalışmak istiyorsunuz?
 • Öfkeli bir müşteri ile görüştüğünüzde nasıl cevap verirsiniz?
 • Müşteri telefonunun internete bağlanmadığını söylüyorsa, sorunu tespit edebilmek için hangi soruları sorarsınız?

gibi sorular soruldu. Bu bölümde mülakat İngilizce olarak yapılıyor.

Mülakat sonrasında izlenim olumlu olduysa, ikinci bir telefon görüşmesi daha yapılacağı ve bu görüşmeyle ilgili randevu bilgilerinin e-posta ile gönderileceği belirtiliyor.

İkinci telefon mülakatına dair tarih ve saat bilgisi, görüşmeyi yapacak kişinin ismi ve beni arayacakları Skype hesabımla ilgili bilgiler yer alıyordu. Bunun dışında da görüşmenin nasıl yapılacağı ve hazırlanabilmem için gerekli tavsiyeler de yazılmıştı. STAR metodu uygulanacağı ve görüşmede benim niçin bu pozisyona başvuruda bulunacağımı anlamaya, benzeri bir müşteri hizmetleri deneyimim olup olmadığı, teknik bilgim olup olmadığı ve kendi kendime motive olup olmadığımı anlamaya dair sorular sorulacağı da belirtilmişti.

HireRight – Apple Background Verification daveti

Apple’ın hizmet aldığı bir diğer şirket HireRight. Bu şirket, adayların özgeçmişlerinde belirttikleri şirketler ve okul mezuniyet bilgilerinin doğruluğunu kontrol ediyor.

Apple çalışanı tarafından bir e-posta gönderilerek, HireRight hakkında bilgilendirme yapılıyor.

Ayrıca bu e-postanın eki olarak gelen PDF dokümanda HireRight’ın araştırmasının kapsamı, hangi bilgileri vermem gerektiği ve konuyla ilgili bilgilendirici notlar yer alıyordu.

[pdf-embedder url=”http://gonullu.com/wp-content/uploads/2016/12/Apple-Candidate-Tip-Sheet.pdf” title=”Apple Candidate Tip Sheet”]

Aynı gün HireRight tarafından gönderilen bir e-postada daha aldım. Bu e-postada adayın kendine özel sayfaya erişebilmesi için gerekli link ve giriş bilgileri yer alıyor.

 

HireRight formunu doldurduktan sonra sizinle ilgili belirttiğiniz kurumlar nezdinde araştırma yapmamız için bize izin veriyor musunuz şeklinde özetleyebileceğin bir dokümanı onaylamanız isteniyor.

Onayladığınız bu doküman, HireRight formunu doldurduktan sonra gelen bilgilendirme e-postasına ek olarak size de gönderiliyor. Dokümanın en alt kısmında onaylayan kişinin adı soyadı, e-posta adresi, onayladığı tarih ve saat ile IP adresi adresi yer alıyor. Bu kısım  Electronic Signature başlığı altında belirtilmiş.

İkinci mülakat: Görüntülü

Belirtilen tarih ve saatte mülakatı yapacak hanımefendi Skype üzerinden tek taraflı video çağrısı yaptı. Karşı taraf beni görüyordu ancak ben karşı tarafı görmüyordum. Bu kez önce İngilizce olarak mülakatı yaptık. Birinci mülakattaki sorulara benzer sorular sordu. Görüşmenin sonunda Türkçe olarak çalışma koşulları hakkında bilgiler verdi:

İşe kabul edilen kişilere 2 aylık deneme süresi uygulanıyor. Bu sürenin 5 haftası eğitimle geçiyor. Eğitimin sonunda bir sınav uygulanıyor. Sınavda başarılı olunamaması halinde ikinci bir sınav hakkı daha tanınıyor.

Bu görüşmede Apple’ın yıllık izin hakkı ile ilgili güzel bir uygulaması olduğunu öğrendim. Yıllık izin hak etmek için bir yıl çalışmış olmak gibi bir şartları yok. Yıllık 14 gün izin hakkı veriliyor. Bu 14 gün her ay 1,16’e tekabül edecek şekilde hak ediliyor. Örneğin 3 ay çalıştığınızda 3,48 gün yıllık izin hakkınız oluşmuş oluyor. Ancak yıllık izin hakkı içinde bulunulan yıl içinde kullanılması gerekiyor, sonraki seneye devretmiyor.

İzin talepleri sistem üzerinden yapılıyor. Sistem belirli sayıda kişinin izin kullanmasına izin veriyor. Bu sebeple tatil planını önceden yapmak gerekiyor.

Resmi tatillerde çalışılıyor ve bunun için %200 oranında fazla mesai uygulanıyor.

Sabah 8, akşam 20.00 arasında 3 vardiya uygulanıyor. Son vardiyada çalışıldığı dönemde sistem saat 20.00’de yeni çağrı almayı durduruyor ancak daha önce aramış ve kuyrukta beklemekte olan çağrılar varsa bunların karşılanması gerekiyor. Dolayısı ile son vardiyada çalışıldığında mesai saat 20.00’de bitmeyebiliyor. Kuyrukta bekleyen son müşteri ile de görüşülünceye kadar mesai devam ediyor. Saat 20.00’den sonraki görüşmeler için fazla mesai ücreti uygulanıyor.

HireVue Digital Interview

İş görüşmelerinin üçüncüsü dijital mülakat. Aslında bu görüşme sıralama olarak en sonda yapılmıyor. HireVue e-posta mesajı ilk mülakat için randevu e-postası aldığım aynı günde gelmişti. İlk mülakatın öncesinde veya hemen sonrasında yapılabiliyor yani.

Size gelen e-postadaki linki kullanarak internet sitesi üzerinden soruları kendiniz cevaplıyorsunuz.

Sisteme giriş yaptığınızda, ekranın sol kısmında soruyu, sağ kısmında  ise kameradaki kendi görüntünüzü görüyorsunuz. Görüntünüzün üstünde bu soruya hazırlanmak için size tanınan süreyi ve soruya cevap vermek için ne kadar süreniz olduğunu görebiliyorsunuz. Hazırlık süresi sona erdiğinde otomatik olarak görüntünüz kaydedilmeye başlıyor. Yukarıdaki fotoğraftaki örnekte hazırlık için 30 saniye, soruyu cevaplamak için 3 dakika süre verileceği anlaşılıyor.

Asıl soruları cevaplamaya geçmeden önce pratik soruları ile kendinizi deneyebiliyor ve dijital mülakat nasıl olacak tecrübe edebiliyorsunuz.

Ancak pratik soruları Türkçe olunca, asıl mülakat sorularının da Türkçe olacağını zannetmiştim. Asıl mülakat soruları İngilizce, sizin de cevaplarınızı İngilizce olarak vermeniz gerekiyor.

Digital Interview sorularını bir sonraki yazımda bulabilirsiniz. Bu soruların aynıları sizin görüşmenizde çıkmayabilir elbette. Ancak bu görüşmenin sizin teknik bilgilerinizi ölçmeyi amaçladığını, hangi alanları kapsadığını görmek bakımından diğer adaylar için faydalı olabilir diye düşünüyorum.

NOT: Digital Interview sorularını görmek için bir sonraki yazımı okuyabilirsiniz.