Cep telefonu veya tableti F klavye ile kullanmak

 

Elimdeki klavye Q Türkçe diziliminine sahip, Apple bluetooth kablosuz klavye. Ben telefonuma bu klavyeyi F Türkçe klavye olarak tanıtarak yazılarımı 10 parmak F klavye tekniği ile yazıyorum.

Apple’ın Macintosh bilgisayarlar için ürettiği bluetooth kablosuz Türkçe Q dizilimindeki klavyesini kullanıyorum. Telefonum iPhone 6 plus, IOS 10 işletim sisteminde, gerekli ayarlamalar yapıldığında F klavye olarak da kullanılabiliyor. Siz de bluetooth bir klavyeyi iPhone ve iPad’inize kablosuz bağlayarak kullanmak isterseniz aşağıda belirttiğim adımları uygulayabilirsiniz. 

 

Klavye ile yazı yazarken 10 parmak F klavye kullanıyorsanız, cep telefonunda harfleri tıklayarak yazarken de klavye rahatlığını arıyor olabilirsiniz.

Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanmış olan Sayın İhsan Sıtkı Yener ile yaptığım mülakatı okumak için bu resme tıklayabilirsiniz.

Hürriyet gazetesinde çalışırken, “F klavyenin babası” olarak tanınan Sayın İhsan Sıtkı Yener Beyefendi ile 2 gün süren ve toplam 6 saatlik bir mülakat (röportaj diyor herkes biliyorum ama okulda öğretmenlerimiz röportaj ile mülakatın farklarına özellikle vurgu yaparak öğrettiği için, ne zaman röportaj yazmak istesem o dersi hatırlıyorum) yapmıştık. Bu mülakattan sonra kendi kendime 10 Parmak adlı bir uygulamayı kullanarak her gün 10 dakika F klavye pratiği yaptım. Önümdeki klavye Q Türkçe idi dolayısı ile klavyeye bakmadan yazmam gerekiyordu, bakarsam zaten yanlış harfe basmış oluyordum. 10 gün kadar bu pratikleri yaptığımda, artık gazetedeki yazılarımı yazmama yetecek, hatta önceki 2 parmakla klavyeye ve ekrana baka baka yazdığım zamanlara göre çok daha verimli yazmamı sağlayacak kadar F klavye ile yazabilmeye başlamıştım. Böylelikle İhsan Bey ile yaptığımız mülakatta öğrendiklerime önce kendim inandım ve F klavye ile yazmaya başlamış oldum.

Vefat ve Başsağlığı

Önemli bir vefat haberine dair birkaç cümle yazma zorunluluğu hissediyorum:

Sayın İhsan Sıtkı Yener'e Allah'tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

Hürriyet gazetesinden yukarıdaki paragraftaki linki almak için internette arama yaptığımda Sayın İhsan Sıtkı Yener’in 2 Eylül 2016’da 91 yaşında vefat ettiğine dair haberleri gördüm. Allah rahmet eylesin, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.

Türkiye’nin Türkçe’nin dil özelliklerine uygun bir klavyeye kavuşması ve bu klavyenin yaygın olarak kullanılabilmesi için çaba harcayan, ülkemize 80’in üzerinde madalya kazandıran çok önemli bir değerimizdi. Amerika, Prof. Dvorak’ın daha hızlı yazı yazılabilmesi için geliştirdiği klavye dizilimine geçemezken, Türkiye 1954 yılında birçok açıdan hızlı yazmayı destekleyen bir klavye dizilimine geçmeyi İhsan Sıtkı Yener’in çabaları ile başarmıştı. Kendisine minnettar olmamız ve F klavyenin bilimsel niteliklerinin genç nesillere anlatılarak, kullanımının yaygınlaştırılmasına çaba harcamamız gerektiğini düşünüyorum.

Telefona bağladığım Q klavyeyi F klavye olarak kullanabilir miyim?

Konuya uzun bir giriş oldu, kusura bakmayın. Ben telefona bluetooth bağlantısı ile bir klavye bağlayarak F klavye dizilimi ile yazı yazabilir miyim sorusuna cevap aradığım dönemde net bir bilgiye ulaşamamıştım. iPhone kullanıcısı olduğum için Apple mağazasına ve distribütörlük yapan mağazalardaki teknik personele de bu soruyu sordum. Teknosa, D&R, Vatan gibi teknoloji mağazalarındaki teknik personele de sordum. Kimse telefona bağladığım Q ya da F klavyeyi kullanarak, F klavye dizilimi ile cep telefonunda yazı yazılıp yazılamayacağına dair bilgi veremiyordu.

Sonunda klavyeyi satın almadan deneme fırsatı bulduğumda ilk işim bunu test etmek oldu. Sonuç başarılıydı, telefonuma Q klavyeyi tanıttıktan sonra, telefonun ayarlarından Türkçe – F klavyeyi seçerek 10 parmak yazabildim. Sizler de Q ya da F klavyenizi telefonunuza ya da tabletinize bağlayarak kullanmak isterseniz, aşağıda belirttiğim adımları uygulayabilirsiniz.

Klavyeyi telefona bağlamak

Klavyeyi telefon ile konuşturmak oldukça kolay oldu. Klavyenin üzerindeki On-Off düğmesinden açıyorsunuz.

Telefonda Ayarlar uygulamasını açıp, Bluetooth ayarlarına giriyorsunuz. Telefonunuz DİĞER AYGITLAR başlığı altında bulduğu bluetooth cihazları listeliyor ve burada klavyenizi görüp seçiyorsunuz. Benim klavyemin ismi Hüseyin Gönüllü Klavyesi olarak görünüyor çünkü daha önce MacBook ile de bağlantı kurarak, ismini bu şekilde ayarlamıştım.

Herhangi bir parola gerekmeden telefon ile klavye bağlantıyı sağlıyor. Daha sonraki kullanımlarınızda klavye ile yazmak istediğinizde klavyeyi açmanız yeterli oluyor. Bağlantı otomatik olarak sağlanıyor. Bağlanmazsa, telefonunuzun bluetooth’unun açık olup olmadığını kontrol edin.

Telefondan Türkçe F klavyeyi ayarlamak

Kullandığım klavyenin Türkçe Q diziliminde olduğunu belirtmiştim. Ancak ben F klavye olarak kullanmak istiyorum. 10 parmak yazabildiğim için de klavyenin üzerinde yazan harflerin bir önemi kalmıyor. Örneğin Arapça ya da Çince bir klavye de olsa ayarlardan Türkçe F’yi seçerek kullanma imkanım olabiliyor.

Bu ayarlamayı iPhone üzerinde yapmak için ise

  1. Ayarlar” uygulamasını açıyoruz.
  2. Genel” ekranına geçiyoruz.
  3. Sayfayı aşağı kaydırıp, “Klavye” seçeneğini tıklıyoruz.
  4. Klavyeler sayfası açıldığında “Donanım Klavyesi” seçeneğini tıklıyoruz.
  5. Türkçe klavye dizilimlerinden hangisini kullanmak istediğimizi seçebilmek için “Türkçe” seçeneğini tıklıyoruz.
  6. Cihazımıza bağladığımız klavyenin hangisi olduğunu buradan seçebiliyoruz. Normalde telefonumuza “Türkçe – QWERTY” klavye bağlı olmasına rağmen, “Türkçe – F” klavyeyi seçerseniz, F klavye olarak yazabilirsiniz.

Bu yazıyı cep telefonuma bağladığım kablosuz klavyeyi kullanarak yazdım. Fotoğraf eklemelerini ise bilgisayarda yaptım. Klavye kullanarak uzun metinleri cep telefonunda kolaylıkla yazmak mümkün. Hatta elinizdeki klavye F Türkçe klavye olmasa dahi, 10 parmak yazan kişilerin F klavye olarak kullanması da mümkün.

Umarım bu bilgi benim gibi elinde Q klavye olup da cep telefonu veya tabletine bağlayarak kullanmak isteyen birilerinin işine yarar.