Gen çağının kapısı aralandı

İstanbul’da 3 Aralık’ta Yaşam 2.0 adlı bir etkinlik düzenlendi. Yurt içinden ve yurt dışından genetik alanında görev yapan birçok bilim insanı bu etkinlikte buluştu. Basında pek yer almadı. Etkinliğe katılan tek basın mensubu da ben oldum yanlış bilmiyorsam.

Haberini Yeni Yüzyıl gazetesindeki GELECEK sayfamda 7 Aralık 2015’te yayınlamıştım. Daha sonra Gelecek Bülteni sitesinde etkinliğin videolarını da ekleyerek yeniden yayınladım.

20151207-YY-GELECEK-2

Yaşam 2.0 sunumlarında birbirinden ilginç ve önemli bilimsel gelişmeler anlatıldı:

>> İki insan düşünün. İkisinin de kafatasında beyinleri ile etkileşim halinde olan çipler var. Bu iki kişinin beyinleri bu çipler aracılığı ile birbirine bağlı. Birisinin gözü ile gördüğü bilgiyi, diğeri gözleri kapalı olduğu halde o da görebiliyor… Beyinden beyine iletişim arayüzü gerçekleşmiş bulunuyor. Bunu yapan da Paris Descartes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Selim Eskiizmirliler. Gurur verici müthiş bir başarı. Ayrıca Avatar filminde Jake Sully karakterinin Pandora gezegenindeki avatarını yönetmesini hatırlatmıyor mu sizce de?

> Doğuştan lösemi kanseri bulunan 1 yaşında bir kız çocuğunun, genetiği değiştirilmiş bir AIDS virüsü ile kanserden tamamen kurtulması, löseminin vücudundan silinmesi çok dikkat çekiciydi örneğin.

>> ODTÜ Koleji’nin (dikkatinizi çekerim, lise düzeyinde bir okulun) bakterinin genini modifiye ederek, arıcıların başına dert olan bir paraziti kovandan uzaklaştıran bir esansiyel yağ ürettirmeleri önemli bir başarı. Bu projeleri ile katıldıkları iGEM yarışmasında dünya birinciliği almış olmaları da çok etkileyici bir başarı tabii ki.

>> Bir önemli ipucunu daha paylaşayım: Doktorlar ‘Acilen biyoenformatik analistine ihtiyaç bulunduğunu’ özellikle vurguladılar. Üniversite tercihi yapacaklara duyurulur!

Bu haberi herkesin okumasını ve videolarını da herkesin izlemesini tavsiye ediyorum. Özellikle üniversite sınavına hazırlanan, önümüzdeki yıllarda hangi mesleği tercih edeceğine karar verme aşamasında olan genç arkadaşlara ve ailelerine öneriyorum.

Başta yaşam bilimleri olmak üzere, birçok bilimsel sahada, malzeme bilimlerinde ve teknoloji alanlarında çok önemli ve hızlı ilerlemeler kaydediliyor. Bugün üniversite sınavına hazırlanan genç arkadaşlar mezun olduklarında, gen çağının hız kazanmaya başladığı yıllarda mesleğe başlamış olacaklar. Bu sebeple geleceğe hazırlıksız yakalanmamak için, geleceği etkileyecek olan trendleri takip etmek ve analiz edebilmek önem taşıyor…

Umarım haberi beğenirsiniz. Videoları da izlerseniz, etkinliğe katılmış kadar olursunuz 🙂