Siri Türkçe konuşmaya başladı

Hey Siri! Türkçe konuşmaya başladı

iOS 8.3 güncellemesi 8 Nisan akşamı yayınlandı. Yeni güncelleme ile Apple’ın asistan uygulaması Siri, Türkçe komut almaya ve Türkçe konuşmaya başladı.

Forumlarda ve inceleme sitelerinde gördüğüm kadarıyla, ilk heyecanla herkes Siri’ye evlenme teklif ediyor veya annesinin nasıl olduğunu soruyor 🙂 Siri’nin esprili cevapları herkesi eğlendiriyor. Siri’nin cevapları ile eğlenmek güzel ama Siri gerçek hayatta ne işimize yarayacak biraz onu incelemek istedim ben.

‘Hey Siri’ özelliğini aktif hale getirin

Siri Ayarları
Siri ile ilgili ayarları Ayarlar > Genel > Siri sayfasından yapabilirsiniz.

Öncelikle Siri’yi Ayarlar > Genel > Siri sayfasından aktif hale getirebildiğimizi ya da kapatabildiğimizi not edeyim.

Bu sayfada “Hey Siri” özelliğini aktif hale getirirseniz, telefonunuz şarja takılı olduğu durumlarda, sadece ‘Hey Siri‘ diyerek, Siri’yi çağırabilirsiniz. Özellikle araç kullanırken, bu özellik çok kullanışlı olacaktır.

Bu sayfada kendi bilgilerinizi içeren kişi kartvizitini de seçerek, Siri’nin size hitap etmesini ve sizinle ilgili ayarları tutacağı kişiyi belirtmenizde yarar var.

Siri’ye soru sorabilmek veya komut verebilmek için ana ekran düğmesine uzun basmak yeterli.

 

Siri neler yapabilir?

Siri’nin neler yapabileceğini görmek ve ona nasıl sorular sorabileceğinizi öğrenmek için ‘Yardım’ ya da ‘Yardım et’ diyebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Telefon veya Facetime araması yapabiliyor

Siri’ye aramak istediğiniz kişinin ismini söylemeniz yeterli. Adres defterinde bu kayıt varsa, sizden onay alarak arama yapabiliyor.

Akrabalık bağlarını da öğrenebiliyor

Siri akrabalık bağlarını öğrenebiliyor
Siri akrabalık bağınız olan kişileri öğrenerek eşimi, annemi, babamı, kız kardeşimi, kayınvalidemi, kayınpederimi, baldızımı ara gibi komutları yerine getirebiliyor

Siri’den, ‘Annemi ara‘, ‘Babamı ara‘, ‘Kardeşimi ara‘, ‘Kayınvalidemi ara‘, ‘Kayınpederimi ara‘, ‘Baldızımı ara‘, ‘Kayınbiraderimi ara‘ gibi akbalık ilişkisi olan birisini aramasını istediğinizde, daha önce öğrenmediyse, size ‘Annenin adı ne?‘, ‘Babanın adı ne?‘ diye sorarak, isim vermenizi istiyor.

Bu aşamada verdiğiniz ismi, sizin profilinize akrabanız olarak kaydediyor. Ama bunu da önce size soruyor. ‘X X kişiyi, annen olarak hatırlamamı ister misin?‘ sorusuna ‘evet‘ demeniz durumunda, daha sonraki aramalarınızda artık sadece akrabalık ilişkinizi söylemeniz yeterli oluyor.

Annemi ara, babamı ara şeklinde teker teker arama yaparken öğretmek yerine, ‘Erkek Kardeşim Volkan Gönüllü’ şeklinde komut vererek de akrabalık ilişkilerini etiketlemesini sağlayabiliyorsunuz.

Bu şekilde öğrettiğiniz (aslında etiketlemiş oluyorsunuz) kişileri unutmasını isterseniz ya da değişiklik, düzeltme yapmak isterseniz, Kişiler’deki kendi kartınızı açıp, etiketlerle ilgili düzenlemelerinizi yapabilirsiniz. Ya da kendi kişi kartınızı açarak, istediğiniz kişileri manuel olarak da etiketleyebilirsiniz.

 

SMS gönderebiliyor

Siri, adres defterinizdeki kişilere SMS gönderebiliyor. ‘Mesaj gönder’ dediğinizde, ‘Kime mesaj göndereyim?’ sorusu ile sizden isim isteyen Siri, istediğiniz kişiyi bulduğunda, ‘X X kişiye ne söylemek istiyorsun?’ sorusu ile SMS mesajınızın içeriğini söylemenizi istiyor. Sonrasında onayınız olursa, mesajınızı SMS olarak (iMessage aktif ise, internet bağlantınız üzerinden, iMessage olarak) gönderiyor.

Takvime toplantı ekleyip, silebiliyor

Gün ve saat belirterek takvime yeni kayıt eklemesi yapmasını isteyebiliyorsunuz. Ya da sadece ‘Toplantı ekle’ gibi bir komut vererek, Siri’nin size soracağı sorulara cevap vererek, toplantı bilgilerini verebiliyorsunuz.

Belirttiğiniz saatte başka bir etkinlik varsa, bu çakışmayı da bildiren Siri, sizin onayınız olursa etkinliği takvime ekliyor. Dilerseniz ‘Başlığı değiştir’ komutu ile toplantının başlığını düzeltmesini de isteyebiliyorsunuz.

Siri, tuttuğunuz notları veya kişilerle ilgili kayıtları silmeyi kabul etmiyor, ancak takviminizdeki bir toplantı kaydını silmesini istediğinizde bu isteğinizi yerine getiriyor.

Uygulamaları başlatabiliyor

Siri, telefonunuzda yüklü uygulamaları başlatabiliyor. Ancak ben bazı uygulamalarda zorlandım. Örneğin ‘TuneIn Radio başlat’ komutunu verdiğimde ‘iTunes Radyo ile ilgili yardımcı olamıyorum’ cevabını verdi ama birkaç denemeden sonra TuneIn Radio uygulamasını çalıştırmayı başardım.

Uygulamaların ikonlarında görünen isimleri ile Appstore’daki isimleri farklı olabiliyor. Bu da uygulamayı başlatma konusunda zorluk yaşatabiliyor. Örneğin, ikonun altında ismi Yandex.Navi olarak görünen uygulamayı başlatması için ‘Yandex Navigasyon başlat’ demek işe yarıyor.

Komut verirken sadece ‘başlat’ değil, ‘çalıştır’ ya da ‘aç’ komutunu da kabul ediyor.

Facebook’ta durum paylaşmak için yardım ekranında göründüğü şekilde ‘Facebook’ta yayımla’ komutu işe yarıyor.

Mükemmel değil ama yardımı dokunacak

‘Kimse mükemmel değildir deriz’, Siri de öyle 🙂 Henüz Türkçe’yi yeni öğrendiğinden olsa gerek, bazı söylediklerimizi anlamakta zorlanıyor 🙂

Cevap veremediği her soruyu, webde arayayım diye sorarak durumu kotarmaya çalışıyor. Ama en azından yıllardır, Siri Türkçe’yi desteklesin diye bekleyen iPhone kullanıcılarına Siri ile sohbet etme fırsatı verilmiş oldu. Siri ile tanışan Türk insanı, ona annesinin adını soruyor, babasını soruyor, Siri’ye ne kadar güzel olduğunu söyleyerek iltifat ediyor, hatta evlilik teklif ediyor…

Siri bazen mükemmel olduğuna dair iltifatları geri çevirirken, bazen bunu kabullenmeyi tercih edebiliyor…

Siri hakkında Apple’dan bir şeyler okumak isterseniz bu linke tıklayarak Siri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.