İsrail dron ambulans yapıyor

İsrailli Tactical Robotics firması, AirMule (uçan katır / hava katırı) adını verdikleri, hasta taşıma amaçlı bir dron ambulans yaptıklarını duyurdu.

Dünyanın farklı yerlerinde dron teknolojisini farklı amaçlar için özelleştirmeyi amaçlayan çalışmalar yapılıyor. Bu konuda yeni bir haber İsrail’den geldi. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre otonom olarak uçacak olan dron ambulansın, savaş sahaları gibi helikopterin rahat iniş kalkış yapamadığı bölgelerde kullanılması planlanıyor. 2 kişi kapasiteli olan dron, 450 kg’a kadar ağırlık kaldırabiliyor ve 31 mil (yaklaşık 50 km) uçuş menzili bulunuyor.

Tek motorlu, dahili rotor sistemli AirMule, İsrail Sivil Havacılık Otoritesi’nden alınan izin ile Megido havaalanında pilot kontrolü olmaksızın, otonom olarak, yerden yükselme ve manevra testlerini gerçekleştirdi.

Firma, AirMule’un görüş hattının ötesine uçuş denemesini ve kargo taşıma kapasitesini de bir yıl içinde kamuoyuna tanıtmayı planlıyor.

Dron ile insan taşıması yapma çalışmaları yapan tek şirket Tactiacal Robotics değil elbette. Bu ayın başında Amerika Las Vegas’ta gerçekleştirilen CES fuarında Çinli bir şirket olan eHang, 184 adlı modelini tanıtmıştı. Tek kişi taşıyabilen eHang 184, 100 kg taşıma kapasitesine sahip ve 23 dakika uçabiliyor. eHang 184, 63 mph (101 kmh) hıza çıkabiliyor. (eHang 184 ile ilgili haberi okumak için tıklayın)