Kanseri aç bırakmak için sağlıklı beslenme

Bir tanıdığım için, kanserin gelişmesini önleyen beslenme ile ilgili bir TED konuşmasını özetleyen bir yazıyı tercüme ettim. Bu bilgiler belki başka birilerinin de işine yarayabilir düşüncesi ile sitemde de yayınlamak istedim. Aşağıda yer alan bilgilerin yer aldığı sayfayı orijinalinden okumak isteyenler için link şöyle: http://www.forksoverknives.com/cancer-diet-therapy-video

 

Kanseri aç bırakacak şekilde beslenebilir miyiz?

Bu TED konuşmasında, Angiogenesis Kuruluşu (Vakfı) başkanı Dr. William Li, kanseri ve diğer ölümcül hastalıkların tedavisinde yeni bir yöntem hakkındaki görüşlerini açıklıyor.

Dr. Li’nin kuruluşu, vücudumuzun yeni kan damarları üretme süreci olan angiogesis üzerine çalışmalar yapıyor. Bu süreç önemli çünkü kan damarları hayat damarlarımız olabilir ama aynı zamanda ölümün damarları da olabilirler. Sağlıklı kişilerde, yeni damarlar sadece yaralanmalarda, hamilelik süresince veya normal hücre yenilenmesi gibi ihtiyaç halinde üretilir. Kan akışı olmadan, mikroskobik kanser hücrelerinin büyümesi ve yayılması mümkün değildir. Ama bazen kanser hücreleri değiştiğinde (mutasyona uğradığında) büyümek için ihtiyaç duydukları yeni damarların üretilebilmesi için normal angiogenesis sürecinin yönetimini ele geçirebilirler.

Anti-angiogenesis, tümörleri ve kanseri besleyen kan damarlarının büyümesini önleme işlemi /sürecidir. Şu anda piyasada FDA (İlaçlara onay veren Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından onaylanmış, anti-angiogenic ilaçlar satılmaktadır ama Dr. Li kanserin gelişip yayılmasından önce beslenme ve diyetle angiogenesis’ten korunulabileceğinin savunuculuğunu yapıyor.

İlaç ve beslenmenin kesiştiği, gelişmekte olan bu alan hakkında daha fazla bilgi edinmek için videoyu izleyin. (Video İngilizce)

Diyet ve Kanser

Kanser araştırmalarında ve terapilerinde, Dr. Li çevresel sebeplerden kaynaklanan kanserlerde diyetin etkisinin %30-35 oranında olduğu keşfetti ve bu sonuçtan çok etkilendi. Bunun üzerine kan damarlarının kanserleri beslemesini doğal olarak önleyebilen anti-angiogenic gıdalar üzerinde çalışmaya başladı. Başka bir ifade ile, kanser hücrelerini aç bırakan gıdaları aramaya başladı.

Kanserle savaşan gıdalar

Peki, kanserile savaşmak (veya onu aç bırakmak) için hangi gıdaları yemeliyiz? Dr. Li’nin araştırma kuruluşu sürekli olarak bu gıdalar üzerinde çalışıyor ama tavsiye ettiği gıdaların büyük çoğunluğu meyve ve sebzelerden oluşuyor. Bunlar arasında yaban mersini (blueberries), çilek (strawberries), elma (apples), portakal (oranges), şeftali (peaches), soğan (onions), domates (tomatoes), karnabahar (cauliflower), havuç (carrots), tatlı patates (sweet potatoes), kale (Türkiye’de pek bilinmeyen, İngilizce ismi kale olan bir sebze), brokoli (broccoli), üzüm (grapes) ve ıspanak (spinnac) var. Tahıl ve tohumlardan ise esmer pirinç (brown rice), yulaf (oat), tam tahıllar dahil olmak üzere tahıllar ve tohumlar (çekirdekler) (grains and seeds); nohut (chick peas) ve mercimek (lentils) dahil olmak üzere fasulye (beans) ve baklagiller (legumes) bulunuyor.

 

Listede bulunmayan dikkat çekici eksik ne peki?

İşlenmiş gıdalar ve hayansal yağlar.

Videoyu TED-Ed sitesinden de izleyebilirsiniz: http://ed.ted.com/lessons/can-we-eat-to-starve-cancer-william-li