Mac’te NTFS taşınabilir disk nasıl kullanılır?

Airties modeme bağladığım NTFS formatındaki diskime Mac’teki dosyalarımı yazabildiğimi keşfettim

Uzun yıllardır Windows kullanıcısı iken, geçtiğimiz günlerde Macintosh’a terfi ettim. Bir süre sonra bilgisayardaki bazı klasörlerimi taşınabilir diskime yedeklemek istediğimde, Mac’in bu diski okuyabildiğini ama yazamadığını fark ettim. Taşınabilir diskimi NTFS olarak formatlamışım, bu sebeple de Macintosh ne yazık ki diske yazamıyormuş.

Macintosh ustaları için bunu çözmek çok zor olmasa gerek ama ben henüz Mac’in acemisi olduğum için bunu araştırıp, öğrenmek zorundaydım 🙂

Bunun çözümü ne olabilir diye araştırdığımda iki yöntem önerisi buldum:

a) Diski FAT olarak yeniden formatlamak

b) NTFS disklere yazabilen üçüncü parti yazılımlar kullanarak.

Diskim 1 Terabayt kapasitesinde olduğu ve içindeki bilgilerimi yedekleyecek başka bir disk elimin altında olmadığı için formatlayamazdım. Bu sebeple, uygulama kurarak çözme yolunu denedim.

Bunun için Paragon NTFS uygulaması veya Tuxera NTFS uygulaması öneriliyor sitelerde. Benim bulduğum kaynak üçüncü parti dosya sistemlerini (3rd party file systems) sorunsuz çalıştırabilmek için MacFUSE uygulamasını da kurmak gerektiğini, MacFUSE’yi kurduktan sonra Tuxera NTFS’i de kurmak gerektiğini yazıyordu. 15 gün ücretsiz deneme süresi veren Tuxera’yı kurdum ve taşınabilir diskime dosya kaydetmeyi başardım.

Uygulamayı satın almalı mıydım?

25 Euro uygulamaya lisans ücreti vermek mi yoksa üzerine biraz daha para koyarak bir tane daha yüksek kapasiteli taşınabilir disk almak mı daha mantıklı olur diye karar vermeye çalışırken, aklıma bir fikir geldi:

Evde kullanmakta olduğumuz AirTies 5650TT model ADSL modemin üzerinde bir USB 3.0 destekleyen port olduğunu hatırladım. Airties’ın yönetim arayüzünden kontrol ettiğimde, bu porta takılan taşınabilir disklerin sadece Internet Explorer aracılığı ile görüntülenebileceği bilgisini görünce, bu fikrin işe yaramayacağını gördüm ama yine de denemek istedim.

Sonuç: Başarılı

ADSL modeme taşınabilir diski bağladıktan sonra Macintosh’taki Finder’da Paylaşılan başlığı altında önceden de görmekte olduğum air5650tt cihazını tıkladığımda, bu cihaza bağlı olan taşınabilir diskimi de gördüm.

Diski okuyor ve içeriğini gösteriyordu. Airties modem NTFS diske yazmayı desteklediği için, Mac OS X üzerindeki dosyalarımı modeme bağlı diske yazabildiğimi de keşfettim.

 

 

 

 

 

İnternette araştırdığımda benim bulduğum çözüme dair bir bilgiye rastlamamıştım. Bu sebeple, bu tecrübemden çıkan iki önemli sonuç belki başkalarının da işine yarayabilir diye düşündüğüm için bu bilgiyi paylaşmak istedim:

1) Mac OS X bilgisayarınızdaki dosyalarınızı NTFS taşınabilir diskinize kaydetmek için, modeminiz USB host özelliğini destekliyorsa, diski modeme bağlayarak kullanabiliyorsunuz.

2) Airties’ın kendisi belirtmemiş ama Mac OS X, Airties modem üzerindeki diski direkt olarak görüp, okuyup – yazabiliyormuş.

Peki, Time Machine, bu diski görebiliyor olabilir mi diye merak ettim hemen 🙂

Time Machine diski olarak kullanılamıyor 

Modeme bağladığım taşınabilir diski network diski olarak gördüğüne göre, acaba Mac OS X’in backup yazılımı Time Machine de bu diski kullanabilir mi diye denedim ama Airport İzlencesi modeme takılı diski bulamadı…