Mobil uygulama önerileri

Kendi ihtiyaçlarıma uygun bulduğum, kullandığım ve beğendiğim bazı iPhone uygulamalarını burada listeleyerek, tavsiye etmek istiyorum. Daha sonra fırsat buldukça bu uygulamaları tekrar ele alarak, öne çıkan özelliklerini aktarmayı ve faydalı bulduğum diğer uygulamalardan da söz etmeyi planlıyorum.

 

Kişisel muhasebe, hesap uygulaması

HomeBudget, kişisel bir muhasebe, hesap uygulaması. Evinizin gelirini, belirli bir ödeme tarihi olan faturalarınızın takibini, yaptığınız harcamaları bu uygulama ile takip edebilirsiniz. Uygulama iPhone ve iPad’de çalışabiliyor. Mac OS için de ayrı bir versiyonu var. Ücretli bir uygulama. Bence satın almaya değer, işe yarayan bir program. Bu kategoride bir uygulamaya ihtiyacınız varsa, önce ücretsiz versiyonunu denemenizi öneririm: http://goo.gl/h6s7t2

 

Fuel MonitorFuel Monitor Free, aracınızın yakıt tüketimi, servis ve tamir giderlerine dair kayıtlarını tutuyor. Ücretsiz bir uygulama. Birden fazla aracın bilgilerini tutmak isterseniz, uygulama içinden ücretli versiyonunu satın alabiliyorsunuz. Pro versiyonunun şu anki fiyatı 4,29 TL. Pahalı değil ama tek araç için kullanılacaksa, satın almaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Uygulamanın daha çok yakıt kaydı ile ilgili özelliğinden yararlanıyorum. Yakıt aldığımda aracın kilometresini, yakıtın birim fiyatını ve toplam tutarını giriyorum. Deponun tam dolu (full) olup olmadığını da işaretleyebiliyoruz. Bu bilgileri düzenli girdiğinizde, aylık, 3 aylık, yıllık ve tüm zamanlardaki istatistiklerini grafiklerle görmeniz mümkün. Toplam kaç litre yakıt aldınız, kaç km yol yaptınız, yakıta ödediğiniz toplam para miktarı, günlük maliyetiniz, 100 km’deki ortalama yakıt tüketiminiz ve TL olarak (kuruş olarak da diyebiliriz) maliyetiniz rakam tablosu olarak ve grafik olarak görüntüleniyor.

 

Simple Note

Simplenote da basit, kullanışlı, beğendiğim bir uygulama. Aslında küçük notlarımı Evernote‘ta tutuyordum. Evernote’u kullanmaya devam ediyorum ancak, iPhone uygulaması, cihazın internet bağlantısı olmadığında notları açamıyor. Notlara offline iken de erişebilmek için aylık 10,49, yıllık 95 TL aidat ücreti istediği için offline iken de notlarıma ulaşabileceğim bir uygulama arayışım olduğunda bulmuştum Simplenote’u. Mac OS için de uygulaması var, internet sitesi üzerinden de login olarak notlarınıza erişebiliyorsunuz. Notları etiketleyerek gruplamalar yapabiliyorsunuz. Dilerseniz, uygulama açıldığında parola (Şifre dense de doğrusu parola. Şifre, encription ile bağlantılı bir kelime.) sorması için de ayarlayabiliyorsunuz.

 

 

Producteev

Producteev, dilerseniz tek kişi için, dilerseniz takım olarak kullanabileceğiniz bir görev yönetimi (task manager) uygulaması. Birden fazla proje açabiliyor, her projenin altında yapılacak işleri görevler olarak açabiliyorsunuz. Her iş için de alt görevler tanımlayabiliyor, işin tamamlanması gereken tarihini (deadline) tanımlayabiliyorsunuz. Ayrıca etiketler de kullanarak, yapılacak işleri kategorilere ayrılmış olarak görüntülemek de mümkün. Takım olarak kullanmanız halinde, işleri ilgili kişilere atayabiliyor, işlerin durumu ile ilgili yorumlarınızı uygulama içinden yapabiliyorsunuz.

 

Uygulama iPhone, iPad, Mac OSAndroid işletim sistemlerinde ve web sitesi üzerinden kullanılabiliyor ve tamamen ücretsiz. Windows Outlook entegrasyonu istenmesi halinde aylık maliyeti 99 dolar olan ücretli versiyonu kullanmak gerekiyor.

Bloğumun bu ilk yazısında şimdilik bu 4 iOS uygulamasını ele almış olalım. Önümüzdeki günlerde tecrübe ettiğim diğer uygulamalarla ilgili bilgileri yine sizlerle paylaşıyor olacağım.

Sizin de kullandığınız, beğendiğiniz ve tavsiye etmek istediğiniz uygulamalar varsa, yorumlarınızla katkıda bulunursanız çok sevinirim…

Selamlar, sevgiler…