Olmazsa olmaz iPhone iOS uygulamalarım

Olmazsa olmaz iPhone uygulamalarım

2012 yılından bu yana kullanmakta olduğum iPhone 4S ile vedalaşma vakti geldi. Yeni telefonum yine bir iPhone oldu. “Önceki telefonumda kullanmakta olduğum ve yeni telefonumda da kullanmaya devam edeceğimi düşündüğüm uygulamalar demek ki benim vaz geçemediklerimmiş” diye düşündüm ve bu uygulamaların listesini paylaşmak istedim.

Sizin de olmazsa olmaz uygulamalarınız vardır muhakkak. Yorumlarınızla siz de bu listeye katkıda bulunabilirseniz sevinirim.

Bazıları, üzerinde uzun uzun yazmayı hak eden uygulamalar ama bu yazımda 34 uygulamadan bahsedeceğim için, uygulamaları kısa kısa aktarmaya çalıştım.

Benim olmazsa olmaz uygulamalarım şunlar oldu:

Olmazsa olmaz iPhone iOS uygulamalarım
Olmazsa olmaz iPhone iOS uygulamalarımın bazıları

1. Yandex.Navigasyon

İstanbul’un trafik yoğunluğu herkesin malumu. Dünyanın en kötü trafiğinin bulunduğu 2. şehri (Bkz. Time – The Worst Traffic in the World) İstanbul’da yaşıyorsanız, gideceğiniz noktaya rota çizerken trafik durumunu da dikkate alan bir navigasyon cihazına veya uygulamasına ihtiyacınız var demektir.

Henüz geliştirilmesi gereken yönleri olmakla birlikte, Yandex.Navigasyon büyük şehirlerde yaşayan ve araç kullanan herkesin ihtiyacı olan bir hizmeti, ücretsiz olarak sunuyor. Gitmek istediğiniz noktaya en hızlı yoldan ve trafiğe en az takılarak ulaşabilmeniz için varsa alternatifi ile rotaları çiziyor. Hatta siz yolda ilerlerken, daha hızlı gidebileceğiniz bir yol bulunursa, bunu da değerlendirmenize sunuyor.

Yandex.Navigasyon’un çok daha önemli konumlara geleceğini düşünüyorum. Bu uygulama, ileride Yandex tarafından veya üçüncü parti şirketler tarafından sunulacak servisler için bir altyapı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Bu konudaki düşüncelerimi ayrı bir yazıda ele alma niyetim var. Konumuzla ilgili olarak, Yandex.Navigasyon, olmazsa olmaz uygulamalar listemin başında yer alıyor. Şehiriçi ulaşımda kesinlikle tavsiye ederim. (Bazı ufak hataları olabiliyor. Şehirlerarası yolculukta başka favorileriniz olabilir. Benim düşüncem, şehirlerarasında da bu uygulama oldukça başarılı).

Android versiyonu da var: Google play Yandex.Navigasyon

2. HomeBudget

Bu uygulama hakkında, bir önceki yazımda kısaca bilgi vermiştim. Detaylı incelemesini yazmak istediğim bir diğer uygulama HomeBudget. Özetle söylemek gerekirse, gelir ve giderinizi takip edebileceğiniz, raporlama yapabileceğiniz bir uygulama. Bu konuda denediğim ve başarılı bulduğum bir iki uygulamadan birisi. Şu anda kendim HomeBudget’ı kullanıyorum. Tavsiye ederim.

3. WhatsApp

Ne olduğunu söylemeye ihtiyaç olmayan bir uygulama 🙂 Ailecek ve arkadaş çevremde beğenerek kullandığımız, iletişim kanallarımızdan birisini oluşturan bir uygulama olduğu için vazgeçilmezlerim listesinde yer alıyor.

4. YouTube

YouTube videolarını internet tarayıcı (browser) üzerinden izlemek de mümkün elbette ama telefondaki uygulama üzerinden çok daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Zorunlu değil elbette ama bence kurmakta fayda olan uygulamalardan birisi.

5. Fuel Monitor Free

Bir önceki yazımda ele aldığım bir diğer uygulama Fuel Monitor Free, tek araç için kullanacaksanız ücretsiz bir uygulama. Yakıt, servis ve tamir bilgilerini tutabileceğiniz Fuel Monitor’u ihtiyaç duyanlara önerebilirim. Herkes ihtiyaç duymayabilir…

6. Mobil Kaza Tutanağı

İnşallah ihtiyaç olmaz ama kaza anında tutanak için gerekli formlar elinizin altında olmayabilir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile kaza bilgilerini, fotoğrafları ile birlikte raporlayabilirsiniz. Yapılan işlem resmi evrak niteliğinde oluyor ve dünyada bu nitelikteki ilk uygulama imiş. Bu uygulamanız varsa, kağıda basılı kaza tespit tutanağı taşımanıza gerek kalmıyor. Ama ne olur ne olmaz, siz yine de kağıt versiyonunu da aracınızda bulundurmaya devam edin. Operatör sinyal vermez, telefonunuzun şarjı olmaz veya başka bir aksilik olabilir. Kağıt kalemi de torpido gözünde tutmakta yarar var…

7. Growth: charts for baby and child tracking

Çocuğu olan herkese tavsiye edebileceğim bir uygulama. Doğumdan itibaren çocuğunuzun kilo, boy ve kafa ölçülerine göre gelişimini grafik üzerinde takip edebileceğiniz bir uygulama. 1 çocuk için ücretsiz kullanılıyor. 1 yaşın altındaki bebekler için gelişim yüzdeleri de gösteriliyor. Ücretli versiyonu da çok para değil, ihtiyacınızı göreceğini düşünürseniz, bir bardak çay parası verdiğinizi düşünerek satın alabilirsiniz 🙂 Girdiğiniz boy, kilo ve baş çevresi ölçülerini Dünya Sağlık Örgütü ve Center for Disease Control (CDC) tarafından önerilen bebek ve çocuk gelişim tabloları üzerinde görüntülüyor. Prematüre doğan bebekler için de ayrı bir tablosu bulunuyor.

8. Samsung Mobile Print

Evde Samsung SCX-4623FN hepsi bir arada yazıcı kullanıyoruz. Bu ethernet kablosu ile ağa doğrudan bağlanabilen bir yazıcı. Cep telefonundan tarama yapmak veya bazı dokümanların çıktısını almak için bu uygulamayı kurdum.

Uygulamanın bazı özellikleri şöyle:

 • Fotoğraf galerisindeki fotoğraflarınızı tam sayfa veya bir sayfada 2, 4, 8 adet fotoğraf basma seçeneği sunuyor.
 • Direkt uygulama içinden kameraya erişerek çekilen fotoğrafları baskı almayı sağlıyor
 • Uygulama içinde açtığı internet tarayıcısı ile açılan sayfaları yazıcıya göndermeyi sağlıyor
 • Web server hizmetini kullanarak uygulama içine doküman yüklemesi yapılabiliyor.
  • Cep telefonunda uygulama server olarak aktif hale geldiğinde size bir IP numarası veriyor.
  • Bu IP adresini bilgisayarınızdaki internet tarayıcıya yazdığınızda açılan web sayfasında cep telefonundaki dokümanları listeleyebiliyor, bilgisayarınıza indirebiliyor veya bilgisayarınızdaki dokümanları cep telefonuna yükleyebiliyorsunuz (upload).
 • Telefonun hafızasına aldığınız metinleri doğrudan yazıcıya gönderebilmek için Clipboard özelliği kullanılabiliyor.
 • E-postalarınızdan çıkış almanız gerekiyorsa, uygulama içindeki E-Mail ikonuna tıklayarak, e-posta ayarlarını yapmanız gerekiyor.
 • Google Drive üzerindeki dokümanlarınıza da uygulama içinden erişerek çıkış almak ya da faks çekmek mümkün.
 • Uygulamanın Scan sekmesine geçtiğinizde, yazıcının tarayıcı özelliğini kullanabiliyorsunuz. Tarayıcı ile ilgili renkli, siyah – beyaz (grayscale) tarama, tarama kalitesi seçme (Low, Normal, High), dokümanın ebatını seçme, dokuman kaynağını seçme (flatbed, automatic document feed), tarama sonucunda kaydedilecek dokümanın formatı (PDF Single Page, PDF Multipage, JPEG, PNG)
 • Tarama sonucunda oluşan dosya hem cihaz üzerinde kaydediliyor, hem de dilerseniz faks çekilebiliyor veya e-posta ile gönderilebiliyor
 • Uygulamanın Fax sekmesinden de faks ayarları yapılarak gönderim yapılabiliyor.
 • Bir diğer özellik olarak, yazıcının tonerinin yüzde olarak ne kadar kaldığının bilgisi de görsel olarak incelenebiliyor.

9. IS Contacts Kit Free

Telefondaki kartvizit kayıtları ile ilgili yedekleme işlemlerimi bu uygulama ile yapıyorum. Bu uygulama ile seçili kartvizit kayıtlarını ya da tüm kayıtları 4 ayrı formattan biri ile (Excel, Gmail csv, Outlook xls, vCard) kaydetmek mümkün. Export ettiğiniz ya da backup aldığınızda uygulama .zip uzantılı bir dosya üretiyor.

Üretilen backup dosyasını ya da export ettiğiniz (Excel, Outlook xls, Gmail csv ya da vCard) dosyayı dilerseniz e-posta ile gönderebiliyor, dropbox hesabınıza yükleyebiliyor ya da sadece uygulama üzerinde tutarak, ihtiyaç anında buradaki dosyayı kullanabiliyorsunuz.

Uygulamanın birden fazla olan kayıtları tespit edip, bunları birleştirme (merge) etme özelliği de var.

Dilerseniz dosyanızı WiFi Share özelliği ile de başka bir cihaza aktarabiliyorsunuz…

Ben arada bir aldığım yedek dosyalarımı ve export ettiğim dosyaları kendime e-posta olarak gönderiyorum. Zaman zaman da Dropbox’a yüklüyorum.

10. Tivibu Ev

Bir süredir Tivibu Ev abonesiyim. Genellikle cihazın kumandasını kullanıyoruz ancak zaman zaman telefondan da cihazı yönetmek gerekebiliyor. Uygulama ücretsiz. Telefonunuz ile Tivibu Ev cihazınız aynı ağa bağlı olması gerekiyor. Yani telefonunuz WiFi ile evdeki ağınıza bağlı olduğunda bu uygulama cihazınızı yönetebiliyor.

Açma, kapama, kanal değiştirme, ses artırıp – azaltma, sessize alma, TV kanallarını listeleme ve dilediğiniz kanalı açma gibi komutları uygulama üzerinden verebiliyorsunuz. Son versiyonda bazı sorunlar var. Tüm kanalları listeleyebiliyor ancak, ulusal, haber, spor, belgesel, çocuk, müzik vb. kanal gruplarını listeleyemiyor şu anda.

Yine de çalışan özellikleri ihtiyaç oldukça iş görüyor…

11. TuneIn Radio

Telefondan internet radyolarını dinlemek için güzel bir uygulama. Yerli ve yabancı çok sayıda radyoyu dinlemek mümkün. Radyo dinlemeyi seven herkese öneririm.

12. Garanti Cep Şubesi
13. iGaranti

İkisi de Garanti Bankası’nın uygulaması. İkisi de temelde Garanti Bankası’ndaki hesaplarınıza erişmenizi ve ürünlerinizi yönetmenizi sağlıyor. Ancak, ikisinin bazı yönlerden birbirinden ayrışan özellikleri var. Her iki uygulamayı da beğenerek kullanıyorum. Fonksiyonellik ve kullanışlılık açısından oldukça başarılı ve kullanıcı dostu uygulamalar.

iGaranti’nin güzel kampanyaları oluyor. iGaranti banka kartı ya da kredi kartı alırsanız, bu kampanyalardan yararlanabiliyorsunuz. Örneğin, 150 TL’lik akaryakıt aldığınızda, kampanyada belirtilen tarihte banka hesabınıza 20 TL nakit iade kampanyası benim en çok beğendiğim ve yararlandığım kampanya oldu. Benzeri şekilde Migros’tan 100 TL ve üzeri alışveriş yaptığınızda 20 TL iade kampanyası da dikkat çeken kampanyalardan. Aynı kampanyanın Migros Sanal Market için olanı da var. Yeni bir kampanya olarak 30 TL ve üzeri restoran harcamalarında 10 TL indirim kampanyası başlamış… Harcama yapmadan önce ilgilendiğiniz kampanyaya katılmanız gerekiyor.

Garanti Cep Şubesi’nin en son versiyonu, uygulamayı cep telefonunuz ile eşleştiriyor ve WiFi ile bağlı olduğunuzda SMS şifresi gerekmeden giriş yapabiliyorsunuz. 3G ile bağlandığı zaman zaten daha önceki versiyon da SMS şifresine ihtiyaç duymuyordu.

Her iki uygulamanın güzel özellikleri olduğu için Garanti müşterilerine önerebilirim.

14. VakıfBank Mobil Bankacılık

Vakıfbank’ın mobil bankacılık uygulaması ile hem bankacılık işlemlerini yapabiliyorsunuz hem de internet şubesine giriş ve bazı işlemlerin onayı için cep telefonunuzdan onay verme işlemini yapıyorsunuz.

Vakıfbank müşterisi iseniz kullanmanızı öneririm.

15. Akbank Direkt

Akbank’ın mobil bankacılık uygulaması Akbank Direkt, çok beğendiğim bankacılık uygulamalarından birisi. En beğendiğim yönü, kartınızın şifresi ile ya da uygulama için oluşturduğunuz tek şifre ile giriş yapabiliyor olmanız.

Uygulama içindeki ekranların ve menülerin kullanıcı dostu olması ve müşteriye ihtiyaç duyacağı bilgiyi güzel bir görsellikle sunabiliyor olmasını beğeniyorum. Akbank müşterilerine öneririm.

16. BKM Express

PayPal kullananların yabancı olmadığı ödeme sisteminin yerli versiyonu Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından hayata geçirildi. BKM Express adı verilen uygulamaya kredi kartlarınızı ekliyorsunuz. İnternet sitelerinden alışveriş yaptığınızda ödeme metodu olarak BKM Express’i seçtiğinizde, kredi kartı bilgilerinizi internet sitesi ile paylaşmadan ödemenizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Birkaç defa denedim. Oldukça rahat bir şekilde ödemeyi yaparak, alışverişi gerçekleştirdim. Bu sebeple, yeni telefonuma da bu uygulamayı kurdum. Bundan sonraki alışverişlerimde de ödeme tercihleri arasında olduğunda kullanabileceğimi düşünüyorum.

“İnternetten alışveriş yapayım ama kredi kartı bilgilerimi siteler ile hiç paylaşmayayım” diye düşünen herkese önerebilirim.

17. GIB Borç Sorgulama

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) mobil uygulaması üzerinden borçlarınızı sorgulayabiliyorsunuz.

Borç sorgulaması yapmak istediğiniz kişinin TC Kimlik numarası, Nüfus Cüzdanı Seri ve Numarası ile anne, baba, eş veya çocuğunun TC Kimlik numarası bilgilerini girerek ya da buna alternatif olarak anne kızlık soyadının iki harfini girerek  borç sorgulaması yapılabiliyor.

Herkesin bu uygulamaya ihtiyacı olmayabilir ama vergi daireleri ile işi olanlar için kullanışlı olacaktır.

18. eDevlet Kapısı

eDevlet uygulamalarına cep telefonundan da erişmek isteyenlere bu uygulamayı kurmalarını öneririm. Uygulama açıkken herhangi başka bir uygulamaya geçiş yapmanız halinde çıkış yapmış sayılıyorsunuz, yeniden şifre girmek gerekiyor. Uygulamanının kullanışlılığını azaltan bu eksikliğin ileriki versiyonlarda düzeltileceğini umuyorum.

19. HGS (Ülkem A.Ş.) (Uygulama içindeki ismi ePTT AVM)
20. HGS (VENDEKA) (Uygulama içindeki ismi HGS Müşteri Hizmetleri)

Telefonun ekranında görünen ismi ve logosu aynı olan (Edit: Bu yazı yayınlandıktan 3 gün sonra, 8 Nisan’da Vendeka’nın uygulaması güncellendi. Logo sarı zemin yerine koyu gri zeminli oldu) bu iki uygulamayı birbirinden ayırt edebilmek için yayıncılarının isimlerine bakmak gerekiyor.

Ülkem A.Ş. tarafından yayınlanan HGS uygulamasını kullanarak, aracın plakası ile HGS etiketine yükleme yapılabiliyor. HGS etiketinizi PTT’den aldıysanız bu uygulama aracılığı ile yükleme yapmak mümkün. Bankadan aldıysanız zaten otomatik yükleme talimatı vererek ya da bankanızın internet şubesi üzerinden manuel olarak yükleme yapabiliyor olmalısınız.

HGS etiketinizin hesabında ne kadar TL kaldığını ve hangi tarihlerde, hangi gişelerden geçtiğinizi, hesabınızdan ne kadar düşüldüğünü görmek için ise VENDEKA’nın HGS uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor.

HGS etiketimi PTT’den almak durumunda kaldığım için bu iki uygulamayı da kurdum ama bu şekilde iki farklı uygulama ile karşılaştığım için durumdan hoşnut değilim. Ayrıca PTT’nin HGS kartına PTT’nin uygulaması üzerinden yükleme yapmak için ayrıca komisyon ödemek gerekiyor olmasına da anlam verebilmiş değilim. Başka bankadan PTT’deki hesabıma para gönderiyor olsam, EFT maliyeti var diye düşüneceğim ama kurumun kendi bünyesindeki hesabıma yükleme yapmak için komisyon ödemem gerekiyor olması doğrusu tuhaf… Bu sebeple sanırım çalıştığım bankalardan birisine gidip yeni bir HGS etiketi alacağım…

21. Simplenote

Kısa notlar tutmak için sade ve kullanışlı bir uygulama. Notlarınıza dilerseniz Simplenote.com sitesinden ve Macintosh bilgisayarınıza kuracağınız Mac uygulaması aracılığı ile ulaşmanız da mümkün.

Evernote varken, Simplenote’a ne gerek var diye düşününleriniz olabilir. Simplenote’a kaydettiğiniz notları açabilmek için internet bağlantısına ihtiyacınız yok. Offline iken de notlarınızı rahatlıkla görebiliyorsunuz. Dilerseniz uygulamanın açılışına şifre de koyarak, notlarınızın güvenliğini artırabilirsiniz.

22. Evernote

Evernote’u da kullanıyorum. Cep telefonumun genelde internet paketi de olduğu için Evernote’taki verilerime rahat ulaşabiliyorum ancak bilmekte yarar var cihazınızın internet paketi yoksa, online olmadığınız durumlarda notlarınızı açamıyorsunuz.

Evernote’taki bilgilerinize offline iken de erişebilmek istiyorsanız, aylık 10,49 TL ya da yıllık 94,99 TL abonelik ücreti ödemeniz gerekiyor.

Dolayısı ile offline iken de erişmem gereken notlarımı Simplenote uygulamasında tutma çözümünü geliştirdim. Her iki uygulamayı da tavsiye ederim…

Evernote’un da Mac OS için uygulaması bulunuyor. Ayrıca kendi internet sitesi üzerinden de notlarınıza erişmeniz mümkün.

23. Producteev

Producteev ücretsiz bir görev yönetimi uygulaması. Bir önceki yazımda da önermiş olduğum bu uygulamayı görev yönetimi yapma ihtiyacı olan tüm profesyonellere tavsiye ederim. Birden fazla network eklenebilmesi, her network’teki kişilerin tanımlanabilmesi, görev tanımlarının yapılması ve görevlerin ilgili kişilere atanması ve görevlerle ilgili paylaşımların yorum olarak her görevin altına yapılabiliyor olması gibi birçok özelliğe sahip olan uygulamada ayrıca etiketleme de yaparak işleri kategorilere ayırmak da mümkün.

Birden fazla outsource şirket veya birey ile çalışıyorsanız, her bir outsource’u ayrı bir network olarak ekleyebilir, her networkteki muhatap olduğunuz kişileri de ekleyerek, yapılması gereken işleri bu uygulama ve internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Outlook entegrasyonuna ihtiyaç duyarsanız aylık 99 dolarlık bir abone ücreti bulunuyor. İnternet sitesi üzerinden ve Mac OS uygulaması üzerinden de verilerinize erişebiliyorsunuz.

24. Dropbox

Birçok uygulama Dropbox ile bağlantı kurabildiği için kullanıyorum. Benim kullanma amacım daha çok, uygulamalarımın buluttaki diski gibi ama her türlü dokümanı, fotoğrafı vb. bulutta bulundurmak için kullanılabilir. Benim bu şekilde kullanmayı tercih etme sebebim, Dropbox’ın güvenilir olup olmadığı ile ilgili tartışmalar ve yüklediğimiz verilerin üçüncü partilerle paylaşılabileceğine dair sözleşme güncellemesi yapmaları olmuştu.

25. Box

Çok sade ve çok kullanışlı bulduğum bir bulut disk uygulaması. Herkese bu kadar cömert davranıyorlar mı, ben şanslı bir günümde mi rastladım bilmiyorum, 50 GB veri saklama alanı vermiş olması da benim için Box uygulamasını önemli kılıyor. İnternet sitesinden kontrol ettiğimde yeni hesap açanlara şu anda 10 GB ücretsiz alan tahsis edildiğini gördüm. 10 GB da az bir alan değil tabii ki…

Box’ın Mac OS ve Windows için de masaüstü uygulamaları bulunuyormuş ama ben şimdilik kullanmıyorum. iPhone üzerinden ya da internet sitesi üzerinden kullanmayı tercih ediyorum.

26. Google Drive

Google’ın bulut disk uygulaması Drive da olmazsa olmaz iphone uygulamalarım arasında yer alıyor. Tercih ettiğim e-posta servisi de Gmail olunca ve Google ürünleri birbiri ile entegre çalışma konusunda oldukça başarılı da olduğu için Drive benim doğal tercihim gibi oluyor.

Gmail kullanıyorsanız, Drive’ı da kullanmanızı öneririm. 15 GB ortak alanı kullanıyor. Google Dokümanlar, Google E-Tablolar ve Google Slaytlar vb. drive dokümanları 15 GB kotanızdan harcamıyor. Fotoğraflarınızı 2048×2048 pikselden küçük olarak Google+’a yüklerseniz, fotoğraflarınız da 15 GB kotanızdan düşmüyor.

27. Arkadaşlarımı Bul

Eşimle birbirimizi bu uygulamaya ekledik. Akşamları iş dönüşü birbirimizin trafikte nerede olduğumuzu görebiliyoruz. Bu uygulamaya çok sayıda arkadaşınızı ekleyerek harita üzerinde hangi konumda olduklarını anlık olarak gözlemleyebilirsiniz.

Uygulama aynı zamanda arkadaşınız belirlediğiniz bir konuma ulaştığında ya da bulunduğu konumdan ayrıldığında size bildirimde bulunabiliyor.

Bence aile içinde kullanılabilecek bir uygulama ama yakın arkadaş çevresi ya da şirkete ait araçların harita üzerinde gözlemlenebilmesi amacıyla da kullanılabilir diye düşünüyorum.

Olmazsa olmaz uygulamalarım listesinde herkesin bildiğini düşündüğüm birkaç sosyal medya uygulaması da bulunuyor:

28. Facebook

29. Facebook Messenger

30. Twitter

31. LinkedIn

32. Pinterest

33. Instagram

34. Skype