Petrol üreten bakteri geliştirildi

Doğayı kirletmeyen temiz yakıt fabrikası

Peidong Yang is photographed in his lab, office and on campus at UC Berkeley in Berkeley, Cali., Monday, Sept. 14, 2015. Photos by Alison Yin/AP Images for John D. & Catherine T. MacArthur Foundation
Nano malzeme kimyageri Peidong Yang

Ağaç yapraklarını taklit ederek oksijen ve petrol üreten bir teknik geliştirildi. Amerika’da Kaliforniya Üniversitesi’nde görev yapan nano malzeme kimyageri Peidong Yang, bitkiler gibi güneşten aldığı enerji sayesinde su ve karbondioksidi bileşenlerine ayıran ve ürün olarak petrol üreten bir sistem geliştirdi.

Fotosenteze benziyor

11YY petrol bakterisi JF16.demo_.8x622
Genetiği değiştirilmiş bakteri kullanılıyor.

1970’lerde Japonya Tokyo Üniversitesi, güneş enerjisi kullanan bir cihazın, bitkilerin yaptığı fotosente- zin ilk aşamasını yapabileceğini, suyu oksijen ve hidrojen atomlarına ayırabileceğini kanıtlamıştı. Yang’ın sistemi ise Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı’nın temel tasarımını esas alan bir iyileştirme. Ancak öncekilerden farklı olarak silikon nanokablolar ve genetiği değiştirilmiş bakterilere dayanıyor ve fotosentezin diğer reaksiyonlarını da içeriyor. Bu sayede bakterilerin sentezlediği ürün olarak petrol elde edilirken, yan ürün olarak oksijen üretilmiş oluyor.

Şu ana dek yapılan testler, sistemin doğal fotosentez gibi verimli çalıştığını gösteriyor. Buluşun geliştirilmesi gereken yönü ise, güneşten aldığı enerjinin ancak yüzde 1’ine yakınını kimyasal bağların oluşturulmasında kullanabiliyor. Bu oran artırılabilirse, bakterilerin üreteceği petrolün maliyeti de düşecek.

‘Petrol tarlaları’ yolda

Dünyanın petrol rezervlerinin, otomobil ve uçakların yakıt ihtiyacını karşılamayacağı ve petrolün tükene- ceği endişelerinin olduğu günümüzde bakterilerin petrol üretmesi yeni bir umut ışığı oluyor. Bu gerçekleşirse, önümüzdeki yıllarda güneş gören geniş araziler “petrol tarlaları” olabilir.

Not: Bu haber Yeni Yüzyıl gazetesi Gelecek köşesinde 11 Ocak 2016 tarihinde yayınlanmıştır. Gazete sayfasını PDF olarak görüntüleyebilirsiniz.